Wiadomości z rynku

czwartek
26 grudnia 2024

PKP CARGO przeprowadzi zwolnienia grupowe

26 lipca 2024

Fot. PKP Cargo

 
Zarząd Spółki 24 lipca 2024 roku podjął decyzję o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez Zakłady i Centralę PKP CARGO. To jeden z elementów planu restrukturyzacji Spółki.

Jak informuje firma, zwolnieniami grupowymi zostanie objętych do 30% zatrudnionych w PKP CARGO, tzn. maksymalnie 4.142 pracowników w różnych grupach zawodowych, w terminie określonym w porozumieniach albo regulaminach. Pracownikom, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługiwać będzie odprawa pieniężna uzależniona od okresu zatrudnienia.

Konsekwencją podjęcia decyzji zarządu będzie podpisanie porozumień w sprawie przeprowadzenia zwolnień grupowych albo wydanie regulaminów zwolnień grupowych w siedmiu zakładach Spółki i Centrali PKP CARGO.

– Sytuacja finansowa PKP CARGO jest bardzo ciężka i wymaga trudnych decyzji takich jak np. zawieszenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy czy przeprowadzenie zwolnień grupowych – oświadczył dr Marcin Wojewódka, p.o. prezesa PKP CARGO S.A.. – Na obecny stan złożyło się wiele czynników: złe zarządzanie Spółką, błędne decyzje poprzednich zarządów, niepotrzebne inwestycyjne i rozdmuchane wydatki, a także decyzja węglowa premiera Morawieckiego i sposób jej realizacji przez zarząd pod kierownictwem Dariusza Seligi. Zwolnienia grupowe niestety są konieczne, aby dopasować zatrudnienie w Spółce do sytuacji rynkowej i sprawić, że PKP CARGO będzie w stanie konkurować z innymi podmiotami

Zarząd PKP CARGO złożył do sądu wniosek o postępowanie sanacyjne (uzdrowieniowe), które ma zapewnić spółce stabilność finansową i ma na celu uzdrowienie Spółki, przywrócenie jej konkurencyjności na rynku. Zarząd skupia się także na pozyskaniu nowych zleceń (m.in. w lipcu br. PKP CARGO złożyło najkorzystniejszą ofertę na przewód 9 mln ton węgla z Bogdanki) i przywróceniu udziałów w rynku. Ponadto Zarząd Spółki wraz ze związkami zawodowymi zwrócił się do rządu o wypłacenie rekompensaty za realizację tzw. decyzji węglowej, co może istotnie poprawić sytuację finansową PKP CARGO.
Zarząd PKP CARGO prowadzi ponadto działania, które mają na celu zapewnienie zatrudnienia pracownikom Spółki w innych spółkach kolejowych. W ciągu ostatniego miesiąca Spółka PKP CARGO podpisała listy intencyjne z POLREGIO S.A. na zatrudnienie do 300 osób, z PKP INERCITY S.A. na zatrudnienie do 400 osób, z PKP INTERCITY REMTRAK Sp. z o.o. na zatrudnienie do 300 osób oraz z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na zatrudnienie do 250 osób. Wszystkie te programy już są lub będą realizowane w najbliższych tygodniach. Łącznie to 1.250 miejsc pracy. Zarząd PKP CARGO prowadzi dalsze rozmowy z przewoźnikami, w tym w regionach.

PKP CARGO realizować będzie, we współpracy z powiatowymi urzędami pracy, działania typu outplacement. Ich celem będzie pomoc zwalnianym osobom w znalezieniu nowej pracy. Ponadto Spółka prowadzić będzie szkolenia rozwijające umiejętności, które będą mogły być wykorzystywane w przy poszukiwaniu nowej pracy. Szkolenia obejmą min. pomoc w pisaniu CV, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych czy kursy obsługi MS Office.

Szacowana wysokość rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia w zakładach i centrali Spółki wyniesie około 249 mln zł. Przewidywane oszczędności w skali roku w zakresie kosztów osobowych, wynikające z przeprowadzenia zwolnień grupowych, wyniosą około 423,4 mln zł. W sytuacji uzyskania pozytywnej decyzji sądu o otwarciu postępowania sanacyjnego, koszty zwolnień grupowych Spółka będzie miała możliwość sfinansować z środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

– Mamy nadzieję, że sąd przychyli się do naszego wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego – dodaje Marcin Wojewódka. – To pozwoli nam na sfinansowanie kosztu zwolnień grupowych z FGŚP. Sanacja da także możliwość zrównania praw wszystkich pracowników i objęcia zwolnieniami np. osoby, których stosunek pracy jest szczególnie chroniony. Na koniec czerwca 2024 roku było to 1135 osób, dodatkowo 66 osób było zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy w Grupie PKP CARGO z prawem do zachowania wynagrodzenia.

PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Jako Grupa oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe w Polsce oraz w Czechach, Słowacji, Niemczech, Austrii, Holandii, na Węgrzech, w Litwie i Słowenii. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.