Wiadomości z rynku

piątek
27 grudnia 2024

Lekka jazda z dużym plecakiem

Kubaturowa Scania Streamline R 410 6x2*4
21.11.2014 00:00:00
W transporcie długodystansowym dominują zestawy ciągnik-naczepa, ale zespoły z przyczepami też mają w takich przewozach swoje miejsce, zwłaszcza jeśli chodzi o transport ładunków przestrzennych. Scania proponuje do takiego zespołu m.in. model R 410 6x2*4.
Na lekkim podwoziu z podnoszoną i skrętną tylną osią, z niską ramą można było zamontować wysoką zabudowę. Czy taka ciężarówka w połączeniu z przyczepą będzie lepszym rozwiązaniem niż zestaw ciągnika z naczepą?
Tu nie musi być najmocniejszy
Lekki pojazd (relatywnie niska masa własna), przeznaczony do wożenia ładunków przestrzennych, nie wymaga napędu z górnej półki mocy. Silnik Euro 6 drugiej generacji 410 SCR to sprawdzone rozwiązanie bazujące na 440 SCR Euro 5, z wtryskiem XPI. Nie ma w nim EGR, czyli ma stosunkowo prostą konstrukcję. To jednostka o zwiększonej efektywności, czyli o obniżonym zużyciu paliwa do 2-3 procent w porównaniu z pierwszymi dieslami Euro 6. W praktyce można spokojnie zmieścić się w przedziale 25-27 litrów ON na 100 km. Jest to ułatwione o tyle, że ogranicznik prędkości ustawiono na 85 km/h. Silnik ten ma masę mniejszą o 40 kg w porównaniu z jednostkami wyposażonymi w EGR i SCR. Dzięki temu pojazd może przewozić więcej AdBlue, mając jeszcze rezerwę masy. Zużycie AdBlue wynosi około 6% zużycia oleju napędowego (w silnikach z EGR i SCR dochodzi do 3%, a przy bardzo ciężkim ładunku, złej pogodzie lub na dużej wysokości nad poziomem morza może być nieco wyższe). Ten silnik proponowany jest m.in. do napędu nowych długodystansowych ciężarówek Streamline serii G i R. Streamline to pojazdy zoptymalizowane pod kątem niskiego zużycia paliwa. Wyróżnia je aerodynamiczny styl oraz kompletny zestaw spoilerów.
Osiągi tej jednostki są lepsze niż wcześniej stosowanego silnika o mocy 420 KM, dzięki wyższemu maksymalnemu momentowi obrotowemu (2.150 Nm wobec 2.100 w starszej jednostce), uzyskiwanemu w stosunkowo szerokim zakresie obrotów (1.000-1.300 obr/min). Przy prędkości 85 km/h silnik pracuje na obrotach około 1.300/min, czyli mieści się w zakresie zielonego pola na obrotomierzu (zalecane obroty ekonomiczne 1.000-1.500 obr/min).
Hamulec wydechowy jest wspomagany przez retarder, w sumie kierowca ma do dyspozycji pięć stopni spowalniania. Ten zespół jest tak efektywny, że jeżdżąc w sposób przewidujący można często obyć się bez używania hamulca zasadniczego. To daje spore oszczędności w postaci długotrwałej eksploatacji klocków hamulcowych.
Zmodyfikowana skrzynia
Zautomatyzowaną skrzynię biegów Opticruise wzbogacono o kilka nowych funkcji. Została ona zintegrowana z tempomatem Active Prediction. Tak skonfigurowany układ napędowy pozwala zmniejszyć zużycie paliwa o 4-5%. Opracowano specjalne tryby pracy skrzyni zwiększające wydajność w różnych zastosowaniach. Podstawowa wersja Basic (standard) ułatwia przestrzeganie zasad jazdy ekonomicznej. Nowy tryb Economy został opracowany, aby osiągać jak najniższe zużycie paliwa w dalekim transporcie. Pierścień na dźwigni sterowania skrzyni, umieszczonej przy kierownicy umożliwia wybór trybu pracy. W normalnej eksploatacji, gdy wystarcza nam spokojna jazda, tryb ekonomiczny w zupełności sprawdza się, nawet w terenie pagórkowatym.
Kabina z udogodnieniami
Wsiadamy do wysokiej kabiny - Topline, z zawieszeniem pneumatycznym, 4-punktowym. W takiej szoferce jest wystający tunel silnika, ale na brak przestrzeni nie można narzekać, skoro stojąc na tym tunelu swobodnie podnosimy ręce do góry.
Fotel kierowcy, wentylowany (dwa stopnie) i ogrzewany, ma regulowaną amortyzację i regulowaną górną część oparcia, można więc dokładnie ustawić jej nachylenie, w zależności od indywidualnych preferencji.
Dzięki welurowej tapicerce foteli w kabinie jest przytulnie. Skóra na kierownicy uzupełnia poczucie lekkiego "wypasu". Pasażer ma też fotel z amortyzacją, z regulacją jej stopnia.
Na desce rozdzielczej znajdujemy klawisze pełniej regulacji zawieszenia pneumatycznego pojazdu. Przydaje się przy podjeżdżaniu do rampy załadunkowej. Można tutaj zaprogramować dwa ustawienia zawieszenia. To lepsze rozwiązanie niż pilot - po co się schylać? Wystarczy spojrzeć w lusterko i ustawić wysokość.
Górna leżanka ma 70 cm szerokości, a dolną można poszerzać z 70 do 90 cm. W czasie jazdy mniej przeszkadza, a w nocy daje więcej komfortu. Do jej poszerzania służy zmyślny "patent". Wystarczy usiąść na leżance, postawić nogi na specjalne pedały, przesunąć jednym ruchem fotel kierowcy i pasażera do przodu, złapać za uchwyt i też jednym ruchem, bez wstawania, rozsunąć łóżko. Tak samo łatwo przeprowadza się operację odwrotną.
Podczas wypełniania papierów i do śniadania służy praktyczny stolik, odporny na wysokie temperatury.
Z wysoką zabudową
Podwozie Scanii otrzymało zabudowę kurtynową Wielton o wysokości wewnętrznej 2.950 mm (przy wysokości zewnętrznej 4.000 mm). Podłogę wykonano ze sklejki wodoodpornej.
Do ciężarówki podpięto przyczepę centralnoosiową Wielton, z zabudową kurtynową, o wysokości wewnętrznej 2.975 mm (przy wysokości zewnętrznej 3.950 mm). Przyczepę osadzono na dwóch osiach BPW, o obciążeniu technicznym do 9.000 kg, z zawieszeniem pneumatycznym. Skrzynię ładunkową wykonano ze sklejki wodoodpornej.
Dopuszczalny nacisk osi wózka widłowego na zabudowie Scanii i na przyczepie wynosi 5.500 kg. Zarówno w "solówce" jak i w przyczepie przewidziano możliwość podniesienia dachu o 50 mm. Obydwa pojazdy legitymują się certyfikatem "Bezpieczny ładunek".
Dobrze się prowadzi
Opisywany przez nas zestaw z przyczepą jest dłuższy od typowego zestawu z naczepą o 2,5 metra, ale prowadzi się lepiej. Przyczepa podąża śladem ciągnącego ją pojazdu, nie zachodzi tak jak naczepa na zakrętach. Przyczepa, tak jak pojazd ciągnący, posiada układ ESP, stabilizujący tor jazdy. Na zakrętach, w koleinach i na śliskiej nawierzchni jest bezpieczniej. Pomijając ESP, na pewno zestaw z przyczepą jest bardziej stabilny na śliskiej drodze od zestawu z naczepą, dzięki większemu rozstawowi osi pojazdu ciągnącego. Po prostu mniej nosi go na boki. Nie raz widzieliśmy ciągniki z naczepami stojące z powodu gołoledzi, podczas gdy ciężarówki z przyczepami "śmigały" spokojnie. W takich sytuacjach, zwłaszcza na śliskich podjazdach, przydaje się możliwość dociążenia osi napędowej, choćby poprzez podniesienie osi tylnej.
Skrętne koła trzeciej osi zapewniają dobrą manewrowość (zwrotność) takiego zespołu, zmniejszając promień zawracania, ponadto, dzięki skręcaniu tych kół mniej zużywają się opony, zwłaszcza podczas ciasnych nawrotów.
Niska rama podwozia pozwala uzyskać wysoką zabudowę, a niska masa własna sprawia, że można przewieźć więcej przy mniejszym spalaniu ON. Całości dopełniają duże zbiorniki paliwa, czyli pojazd ma duży zasięg.
Zestaw z naczepą miałby nieco większą ładowność, ale do przewozów objętościowych można polecić właśnie taką Scanię z przyczepą, na małych kołach. Zaletą takiego rozwiązania jest też elastyczność w konfigurowaniu polegająca na tym, że zawsze można odpiąć przyczepę, jeśli akurat do przewiezienia jest mniejszy ładunek, czego już w przypadku naczepy zrobić się nie da.
Podstawowe dane - Scania R 410 6x2*4
Dopuszczalna masa całkowita/zestawu 26.000/40.000
Ładowność/zestawu 13.900/27.100 kg
Rozstaw osi 4.900 mm
Silnik DC13 Euro 6, 12,7 l
Moc maksymalna 410 KM przy 1.900 obr/min
Maksymalny moment obrotowy 2.150 Nm przy 1.000-1.300 obr/min
Zbiorniki paliwa Aluminiowe 2x700 l
Skrzynia biegów Zautomatyzowana Opticruise, 12 przełożeń, z trybem standardowym i ekonomicznym
Napęd 6x2*4
Zawieszenie przednie i tylne Pneumatyczne
Układ hamulcowy Tarcze, ABS/EBS, AEB (zaawansowany system hamowania awaryjnego), hamulec silnikowy (wydechowy), retarder R3500
Wyposażenie pojazdu testowego, m. in.: blokada mechanizmu różnicowego, system ESP, wyświetlacz obciążenia osi, asystent ostrzegający o przekroczeniu linii (LDW), tempomat adaptacyjny ACC z funkcją Active Prediction, układ Hill Hold, klimatyzacja automatyczna, elektryczne szyby i lusterka (podgrzewane), światła do jazdy dziennej LED, reflektory przeciwmgłowe, elektryczny luk dachowy, centralny zamek, radio, lodówka.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.